Tomasz Dolski

Obserwuj:

TOMASZ DOLSKI (ur. 9 lipca 1995 w Słupcy) – polski skrzypek, wokalista, kompozytor, pedagog, finalista „Must be the Music – Tylko Muzyka”. Wychował się w muzycznej rodzinie. Tworzy i gra muzykę różnych gatunków od klasyki opracowanej we współczesnej stylistyce, poprzez pop, rock, jazz  i muzykę elektroniczną. Artysta tworzy własny styl, ma niezwykłą charyzmę i doskonały kontakt z publicznością.

W 2014 roku ukończył dwa wydziały w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile: wydział instrumentalny w klasie skrzypiec (PSM I i II stopnia) i wydział wokalny (PSM II stopnia). W 2017 roku obronił dyplom na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Dwa lata później otrzymał tytuł magistra pedagogiki na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie aktualnie prowadzi zajęcia dydaktyczne (więcej o działalności naukowej w zakładce „działalność naukowa”).

W 2011 roku mając 15 lat dał się poznać szerszej publiczności występując w talent show telewizji Polsat „Must be the Music – Tylko Muzyka”, gdzie zdobył 3 miejsce spośród ponad 10 000 uczestników. W programie tym zwrócił na siebie uwagę niekonwencjonalnym podejściem do gry na skrzypcach z towarzyszeniem muzyki elektronicznej. W tym samym roku artysta wystąpił na dwóch dużych uroczystościach o charakterze międzynarodowym. „Muzyka nie zna granic” w Gogolinie – z okazji 20-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Niemcami. Następnie przyjął zaproszenie od Ministerstwa Edukacji Narodowej, aby zagrać uroczysty koncert w Kopalni Soli w Wieliczce dla Dyrektorów Generalnych ds. Kształcenia z całej Unii Europejskiej podczas Prezydencji Polski w Unii w 2011 roku.

W 2014 roku ukazała się debiutancka płyta artysty: „Love to Music” wydana nakładem wytwórni Luna Music. Na krążku znalazły się pierwsze kompozycje z okresu 4 lat pracy twórczej. W tym samym roku Tomasz wystąpił po raz pierwszy w Niemczech podczas „Deutsch-Polnische Begegnung Hamburg 2014” – koncert w klubie Kaiserkeller w Hamburgu (legendarna scena, na której występował zespół The Beatles).

W 2016 roku zdobył II miejsce na Polskim Festiwalu Sztuki „ORZEŁ 2016” w kategorii „DŹWIĘK” oraz nagrodę specjalną „KRYSZTAŁOWY KAMERTON” od Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR.

W 2017 roku artysta stworzył autorski projekt trasy edukacyjno-koncertowej „SYMFONIA NA SKRZYPCE i DJ-a”, który okazał się wielkim sukcesem. Trasa wystartowała w styczniu 2017 roku, program doczekał się III edycji. Dotychczas widowisko obejrzało ponad 100 000 uczniów, zrealizowano blisko 400 koncertów. Artysta będący zarazem twórcą i wykonawcą projektu przedstawia go w szkołach i salach koncertowych w całej Polsce. Projekt ma na celu pobudzenie i rozwijanie wrażliwości oraz wyobraźni młodych ludzi, budowania świata wartości. Ideą projektu jest zaprezentowanie muzyki poważnej w nowoczesnych aranżacjach, by rozbudzić ciekawość młodych widzów i zachęcić ich do odkrywania muzyki poważnej.

W 2018 roku Tomasz zagrał swój pierwszy autorski, pełnometrażowy koncert na jednym z największych festiwali muzycznych we Włoszech „Musica in Imola”.

Działalność pedagogiczna muzyka to nie tylko projekt “Symfonia na Skrzypce I Dj-a” ale również szereg różnego rodzaju warsztatów artystycznych dla rozmaitych grup wiekowych. W tym samym roku (2018) Tomasz zorganizował i poprowadził muzyczne warsztaty o charakterze międzynarodowym: „Imola é Musica” w Pile (polsko – włoskie) oraz „Autumn Music Workshop” w Warszawie (polsko – niemieckie).

Muzyk koncertował na największych polskich estradach, takich jak: Opera Narodowa, Stadion Narodowy, Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, Amfiteatr w Opolu, Amfiteatr w Mrągowie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe w Jasionce, Hala 100-lecia we Wrocławiu. Występował w koncertach telewizyjnych live (Podziel się Posiłkiem, Tornister Pełen Uśmiechów), a także w programach telewizyjnych m.in. w programie TVP 1 „Jaka to melodia?”.

Na przestrzeni lat pojawiały się kolejno teledyski artysty: Love to Music, One Day in Berlin, Przemijanie nic nie znaczy, Coffee Cream, Bad Reflection.

Powered by dr-pecet